Melasa

Jakie są właściwości i rodzaje melasy?

Podobnie jak wiele innych przysmaków, melasa (https://www.bee.pl/9184-melasa) to produkt zbiegu okoliczności, zaskakująco atrakcyjny produkt uboczny przemysłu cukrowniczego. Jej pochodzenie sięga Indii, gdzie 500 lat przed Chrystusem trzcina cukrowa była przetwarzana wprost na słodkie kryształy. Dzięki Krzysztofowi Kolumbowi trzcina znalazła swoje rozwiązanie na Karaibach, gdzie po prostu nie została przyjęta z wielkim sukcesem, ale szczególnie stała się źródłem dla specjalności, takich jak melasa.

Jakie są rodzaje melasy?

Klasyczna melasa jest wytwarzana z trzciny cukrowej albo buraków cukrowych w trakcie tworzenia cukru. Pierwsza wymaga przygotowania soku wyciśniętego z trzciny do osiągnięcia odpowiedniego stężenia – wtedy cukier krystalizuje się, a wtórny syrop to już tylko melasa. Proces powtarza się dwa razy częściej i za każdym razem, gdy jest gotowany, powstaje znowu ciemniejsza i gorzka melasa. Można je profesjonalnie rozróżnić na melasy A, B i C, przy czym ta ostatnia uważana jest za produkt doskonały. W przypadku cukru z buraków cukrowych wyprodukowana zostanie pojedyncza końcowa melasa, która w smaku różni się cokolwiek od melasy z trzciny cukrowej, lecz w większości przypadków może być stosowana jako substytut.

Jakie są korzyści zdrowotne melasy?

To paradoks, że głównym celem przetwórstwa trzciny cukrowej i buraków cukrowych jest cukier – zupełnie bezwartościowy żywieniowo, a nie melasa. I chociaż tak, melasa składa się głównie z węglowodanów, ma wyraźną wartość dodaną dzięki minerałom. Melasa jest szczególnie bogata w magnez, a także mangan, a ten ostatni pierwiastek jest wyjątkowo istotny dla właściwego funkcjonowania naszego układu nerwowego, a także mięśni. Oprócz tego zawiera ogromne ilości:

  • miedzi,
  • potasu,
  • selenu,
  • żelaza,
  • witaminy B.

Melasa jako lek?

W zakresie zdrowia ludzkiego przedstawiono w pełni szereg teorii na poparcie stosowania melasy, która jest suplementem i składnikiem diet medycznych. Na początek sugeruje się, że słodki syrop trzcinowy wspomaga ciało, dostarczając organizmowi duże ilości potasu. Badania pokazują również, że suplementacja melasy może pomóc w podniesieniu poziomu dobrego cholesterolu HDL we krwi. Oprócz tego melasa zawiera cenne przeciwutleniacze, które poprawiają ogólny stan zdrowia i przeciwdziałają stanom zapalnym. Zalecana jest także jako potencjalna pomoc przy anemii, niedożywieniu i wątłej budowie kości. W końcu, istnieją badania łączące długotrwałe spożywanie melasy z promowaniem męskiej potencji, zwłaszcza zwiększaniem poziomu testosteronu.