Melasa

Czym jest melasa i jakie ma właściwości?

Melasa jest wymieniana przy produkcji cukru spożywczego i od jakiegoś czasu jest substancją niedocenianą, a nawet uważaną za szkodliwą. Tymczasem dziś jest coraz częściej stosowana, będąc zdrowym substytutem białego cukru, a jego zdrowotne właściwości są uwydatnione, co zostało potwierdzone badaniami. Melasa to nie tylko jeden rodzaj substancji. Zależy to od surowca, z którego wyprodukowano cukier. Dlatego brązowy syrop, który jest zasadniczo produktem pobocznym procesu generowania słodkiego proszku, zależy od tego, z czego produkujemy cukier.

Co jest idealne dla ciała melasy?

Analiza zawartości melasy wskazuje na występowanie w tym preparacie kilku związków niezbędnych do właściwego funkcjonowania organów wewnętrznych człowieka. Jest przebogatym źródłem:

  • wapnia,
  • magnezu,
  • żelaza,
  • molibdenu,
  • selenu,
  • chromu,
  • potasu,
  • manganu.

Jakie jest właściwości melasy?

Zawarty w środku wapń zapobiega nadciśnieniu, pomaga obniżyć poziom niedobrego cholesterolu we krwi, zmniejszając jednocześnie ryzyko miażdżycy. Wpływa również na utrzymanie dobrego kształtu błon komórkowych i całych tkanek. Ze względu na zawartość sporych ilości żelaza melasa ze strony www.bee.pl polecana jest w leczeniu anemii, która wynika z niedoboru tego pierwiastka w procesach organizmu. Z kolei potas korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację, więc dobre działanie mózgu. Magnez wspomaga aktywność mięśni i pomaga w pracy układu nerwowego. Jego brak może objawiać się depresją i zaburzeniami bicia serca. Selen poprawia zdolność do walki z chorobami i pomaga organizmowi zwalczać szkodliwe działanie wolnych rodników. Chrom z kolei wspomaga magazynowanie glukozy w niektórych mięśniach, a tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy. Niedostatek manganu może prowadzić do zaburzeń płodności (zarówno u kobiet, jak i mężczyzn), ale również do opóźnień w rozwoju fizycznym. Molibden aktywuje żelazo zmagazynowane w procesach organizmu.

Jakie witaminy zawiera melasa?

Melasa jest również źródłem witamin, w szczególności z grupy B – B1, PP, B5, a także B6, które są koniecznym elementem metabolizmu człowieka. Ich niedostatek prowadzi również do możliwości osłabienia włosów lub uszkodzenia skóry.

W jakiej postaci melasa występuje na rynku?

Substancja jest osiągalna w konsystencji syropu i można ją traktować jak każdy słodzik. Znajduje zastosowanie w przemyśle i nie tylko do barwienia i aromatyzowania napojów alkoholowych. W sklepach można odnaleźć nie tylko pozostałość po przeróbce buraków cukrowych, ale również melasę trzcinową i chleb świętojański, tj.